Napsali o nás

Napsali o nás

————————————————

13.07.2021 Folkové Předmostí (Pavel Černý – FOLKtime)
Malý velký muž, Marek Cihlář zvaný Máca je motorem Folkového Předmostí, které se konalo v pátek 9. července ve Veselí nad Lužnicí jako předzvěst festivalu Mosty, jenž se 21. srpna uskuteční v Plané nad Lužnicí a o němž se na stránkách FOLKtimu rovněž dozvíte více podrobností.
Po úvodním slovu Mácy (které najdete na konci článku) zahrál se svou kapelou Cihelna a spol. svůj první letošní koncert. Sehranost, energie a průměrný věk kapely necelých 25 let (bez Mácy 19) – to všechno je výhodou, která je zvedá k folkovým výšinám. Sice tvrdí, že jsou tam chybičky, jenže i pozorný divák je nepozná.
To Flow Track už na těch výšinách více méně je (a ne jen tak tak). Vylepšené aranže již známých písní, převzaté skladby z Jentaktaku převážně s autorstvím kapelníka z donucení Pavla Jarčevského … a především uchvacující hlas Lenky Semrádové Martinů sklízející obdiv diváků a překvapení, že zpívá „jenom“ s Flow Trackem.
Sousloví – jentaktak – vícekrát v článku použité není zde použito jen tak. Ovšem nyní to jest navnadění k tomu, že se na zdejších stránkách v budoucnu objeví bližší informace.
Nutno podotknout, že okolí Občerstvení Hokejka, kde se akce odehrávala, postihla v předvečer větrná kalamita. Pořadatelé vše stihli „vyčistit“ a za to jim patří velký dík.
A na závěr slíbená úvodní slova Mácy Cihláře:
Nechť poslouží setkání kapel Cihelna & spol a Flow Track jako pozvánka na festival MOSTY konaný 21. srpna 2021, na kterém tyto soubory též vystoupí.
Nechť je devátý červenec tím osudovým datem, který jakoby náhodou připomíná mnohé, co k MOSTŮM patří. V tento den totiž Karel IV. v roce 1357 v 5:31 ráno položil základní kámen k mostu ve střední Evropě nejhezčímu, tedy ke Karlovu.
Kdyby to nestačilo, potom se podívejme na logo našeho festivalu, kde najdeme místo břehů červená srdce. Úplně náhodou byla v tento den v roce 1968 provedena v Československu první transplantace srdce ve střední Evropě.
Nad tím se vznáší kus relativity zvané SVOBODA, neboť devátý červenec jest Mezinárodním dnem vězňů. Tak si ji užívejme…
…á propós, v logu Folkového Předmostí najdete erb dnes již neexistujícího města Mezimostí. Tohle logo bylo součástí prvních dvou ročníků festivalu MOSTY…
——————————————————————————————————————————————————————————
01.09.2020 Flow Track v novém hávu (Pavel Černý – FOLKtime)
Ano, tato jihočeská kapela z oblasti Jindřichova Hradce, Soběslavi, Veselí nad Lužnicí a Českých Budějovic částečně obměnila svoji sestavu. S odchodem Ivy Hovorkové zároveň opustila irské tóny a dala větší prostor autorské tvorbě. A to z větší části z dílny Pavla Jarčevského, který je „chca nechca“ kapelník s kytarou. Přibylo i písní z jeho bývalé kapely Jentaktak – a kdo si na ně vzpomíná – jsou dnes v obměněných aranžích.
Z původního Flow Tracku dále zůstal Karel Metelec, ovládající různé bicí a perkusní nástroje a baskytarista a příležitostný chrastič Luboš Kalvas, jehož hlas z pódia ještě nikdo neslyšel. Ale, kdo ví…
S hledáním nové zpěvačky dorazili noví členové hned dva. Prvním z nich je zpěvačka s naprosto ojedinělým hlasem schopným snad všech poloh, se znalostí „jentaktačích“ písní, o nichž kapelník netuší, že by je (ona) mohla znát. Taky ovládá hru na kytaru a jmenuje se Lenka Semrádová Martinů. Spolu s ní dorazil milovník a zaháněč bouřek se znalostí hry na flétnu, piáno, saxofon a majitel dalšího hlasu pro kapelu, Martin Šeda.
Kdekoliv se kapela objeví je pravděpodobné, že tam bude i jejich osobní zvukař Jiří Kolář.
Nutno podotknout, že stav učitelů v tomto hudebním tělesu se tak zvýšil na počet čtyři. Podle zákulisních informací ten pátý pracuje na tom, aby alespoň částečně mohl o sobě říci, že něco učí.
Jejich samostatný koncert bylo možno zažít na pískovně u Veselí nad Lužnicí 28. srpna 2020. Na úvod v srpnový pátek zazněla svatební Říjnová sobota. A další produkce rozhodně není Ztracenej čas. Například bluesové Apage satanas je obohaceno o tóny saxofonu. Stejně tak je i v O náušnici, která patří k již zmíněným exJentaktačím písním, jakož i Scházíš mi lásko či O šálku na kávuNocí padal déšť, Modlitba a novinka Koňské hřívy – to jsou zase hlasové majstrštyky Lenky. Martinovo sólo (i jeho vlastní text) lze ocenit v písni Francouzka. Melodií jakoby připomínala nějakou Kometu. Po přečtení všech těchto slov, vážený čtenáři, Můžeš klidně spát. Nejdřív se však podívej na www.flowtrack.cz, kde najdeš  podrobnosti o kapele, koncertech či záznamy z vystoupení. Z nich zjistíš, že jejich projev je BarevnějšíSvětu českému folkovému tak hlásí – jsme tady – a Přejem vám život. A ještě douška mimo tuto kapelu:
Pavel Jarčevský je, jak známo, dramaturgem festivalu Folkový Pluháč. V rámci jeho vylepšení vznikly mailové adresy jarcevsky@folkovypluhac.cz a esser@folkovypluhac.cz, kam můžete posílat vaše náměty a návrhy co zlepšit, co ponechat, co nedělat. Neposílejte, prosím, reklamy, řetězové dopisy a podobné zprávy. Děkujeme.